Michał Najberg | Sąsiedzi | 19.03.2017

sasiedzi_wsfoto_08

Sąsiedzi

Stary blok na Mokotowie, mieszkanie do kapitalnego remontu – nasz nowy dom. Nie wprowadzaliśmy się tu jako zupełnie obcy ludzie. Od lat mieszka tu moja babcia. Znałem ten dom i najbliższych sąsiadów. A właściwie to sąsiedzi znali mnie, wnuka Pani Stasi, który jeszcze niedawno bawił się w piaskownicy przed blokiem.

Dawniej w mieszkaniu dziadków drzwi zawsze były otwarte dla gości. Sąsiedzi przychodzili ot tak, bez zapowiedzi, na herbatę, na pogaduchy. Relacje sąsiedzkie były niezwykle ważnym elementem codziennego życia. Choć dziś więzi te nie są już tak mocne jak niegdyś, nadal można liczyć na serdeczność i pomoc innych mieszkańców. Ludzie się znają, a nowi, tacy jak ja, szybko asymilują się z otoczeniem.

W nowych osiedlach ludzie są coraz bardziej wyizolowani, nieufni. Zdarza się, że nawet nie wiedzą, kto mieszka za ścianą. Codzienne kontakty ograniczają co najwyżej do pozdrowienia. Nikomu nie zależy na tym, by się poznać, zaprzyjaźnić.

Relacje sąsiedzkie będą takie, jakie sami zbudujemy. Znajomość ludzi zza ściany i świadomość tego, że darzymy się wzajemną życzliwością sprawia, że znacznie przyjemniej nam się mieszka. Buduje to także poczucie wspólnoty
i bezpieczeństwa. Pośród wszystkich zajęć, codziennej gonitwy, może warto więc znaleźć odrobinę czasu na poznanie ludzi najbliżej nas. Cykl „Sąsiedzi” – portret mieszkańców mojej wspólnoty – jest efektem podjęcia takiej próby, próby nawiązania przyjacielskiego kontaktu z sąsiadami.

Autor projektu:

Michał Najberg urodził się w 1982 r. w Warszawie. Jest absolwentem Warszawskiej Szkoły Fotografii i Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Zajmuje się fotografią reporterską i portretową. W 2005 r. otrzymał wyróżnienie w konkursie Newsweeka za reportaż „Podlasie”. W 2007 r. prezentował swoje prace na wystawie „Bliskie sobie” w Galerii Ateneum w Warszawie. W 2011 r. był autorem wystawy „Sąsiedzi” w Centrum Kultury Łowicka. Jego zdjęcia można obejrzeć na stronie internetowej: www.vascoimages.pl.

Dodaj komentarz